enzim enzyme a szervezetben végbemenő vegyi folyamatokat kovászoló olyan molekula, amely a vegyi folyamat végén változatlanul megmarad. A vegyfolyamatot nem változtatja meg, csak sarkallja. Rendkívüli hatékonyság jellemzi: a vegyi átalakulás gyorsítása ~108 arányú is lehet; ezt az indítóenergia* (reaction activation energy) csökkentésével éri el. Bizonyos enzimhatású RNS-molekuláktól (riboenzimek*, ribozymes) eltekintve, az enzimek mind gömbfehérjék.
Szervezetünkben vegyi folyamatok milliói zajlanak minden pillanatban a táplálékkal felvett energia beépítésére, a sejtek feladatainak ellátására, sejtek tevékenységének összehangolására stb. Élettani körülmények között a szervezetben lejátszódó vegyi átalakulások önmagukban csak nagyon lassan, a szabadenergia viszonyok szerint mennek végbe, ez pedig nem felel meg a biológiai igényeknek (a vegyi folyamatok egyensúlyban tartásának, szabályozásának, azonnali válaszok adásának stb.). Ezért a folyamatokat gyorsítani kell; ezt végzik az enzimek.
azonenzim* isoenzyme, isozyme azonos vegyi átalakulást előmozdító különböző fehérjék egyike. Az enzimváltozatok azonos összetételű, de szerkezetükben, tulajdonságaikban (vegyi, fizikai, immunológiai tulajdonság, térszerkezet) némileg eltérő enzimek. Például az LDH-nak (laktát-dehidrogenáz) öt változata (LDH1, 2 stb.) ismert. Az azonenzimeknek eltérhet a szabályozása, a vegyfolyamatot gyorsító hatása, elhelyezkedése a sejtben, eloszlása a szövetekben, például a malát-dehidrogenáznak két változata van, az egyik a sejtplazmában szabadon, a másik a mitochondriumban.
előenzim zymogen (proenzyme) tespedt állapotban képződő enzimek, egyszerű fehérjék, amelyek vízbontással válnak tevékennyé. Általában vízzel bontó enzimek hasítják a polipeptidet, megváltoztatva a molekula szerkezetét úgy, hogy enzimmé alakuljon. Ilyenek a vérplazmában lévő véralvadási enzimek, vagy az emésztőrendszeri váladékok, amely csak a bélrendszerbe érve válnak tevékennyé. Ha a célhely elérése előtt már hatnának, kóros állapot keletkezne. Pl.: alvadási, vérzési zavarok.
enzimsor multienzyme complex több, egymást kiegészítő enzimegyüttes, amelyben az első enzim terméke, a második enzim vegylete; a második enzim terméke a következő enzim vegylete stb. A vegyi folyamatot az enzimek térbeli összerendeződése teszi lehetővé. Az enzimsorok leginkább hártyákban fordulnak elő, pl. a mitochondrium belső hártyájában lezajló elektronszállítás (respiratory chain).
fehérjeenzim rendkívül változékony gömbfehérje. A gömbfehérjék szerkezetűket sokfélén változtatják: kezdve az aminosav-oldalláncok elmozdulásától, nagyobb polipeptidszakaszok tekeredésén át, a gomolyok átrendeződéséig. A több polipeptides enzim negyedleges szerkezete is lényegesen módosulhat: a polipeptidek elfordulhatnak, tekeredhetnek, közeledhetnek, távolodhatnak egymástól, tömörödött vagy fellazult állapotba kerülve. A szerkezeti változások a vagylethez idomulnak, és szorosan összefüggnek az enzimek tevékenységével. (→enzimfolyamat)
félenzim* apoenzyme társhatóval működő olyan enzim, amelyhez a társható még nem kötődött. A félenzim tespedt, enzimhatást nem fejt ki, tevékennyé a társhatóval válik.
fémenzim* metalloenzyme fémiont szervesen tartalmazó enzim; nélküle az enzim nem működik. Például a hemoglobinban vas, a tirozinázban réz van. A fémion részt vesz az enzimfolyamatban: képes elektront kilökni és átadni. Egyes fémek a vegyletet a megfelelő helyre irányító kötéssel kapcsolják. Mások az enzimfehérje harmadlagos, negyedleges szerkezetét rögzítik. Újabban a fémenzimek közé sorolják a nem fémes szervetlen iont tartalmazó enzimeket is, mint például a Ca-, Mg-iont tartalmazókat.
fémserkentett enzim* metal activated enzyme olyan félenzim, amelyik társuló fémionnal válik tevékennyé.
folytonos enzim* constitutive enzyme olyan sejtenzim, amelynek mennyisége a sejt életében nem változik; képződése és bomlása arányos, a sejtben állandóan jelen van.
keltett enzim* inducible enzyme a sejt szükséglete szerint képződő és bomló enzim. Ilyenek például a glükóz- vagy az aminosav-anyagcserében résztvevő enzimek. A vegylet (pl. glükóz) felszaporodásakor vagy hormonok hatására képződnek.
riboenzim ribozyme enzimhatású RNS.
teleenzim* (holoenzyme) a társhatóval társultat félenzim (l. feljebb).
térkötő helyes enzim* allosteric enzyme olyen enzim, amelynek a hatáshelyen kívül más kötőhelye is van. Az ilyen kötőhelyet nevezzük térkötő helynek* (allosteric site). A térkötő helyhez kapcsolódó molekulák az enzim tevékenységét szabályozzák (térkötő helyes szabályozás, allosteric regulation) (→enzimfolyamat/enzimfolyamat-szabályozás)
többhatású enzim* multifunctional enzyme. Több hatáshelye van, ezekben különböző vegyleteket köt, ezért többféle vegyi folyamat gyorsítására képes enzim. (→enzimfolyamat)