folsav folate (B9-vitamin) a sejtbe kerülve részt vesz a purin, a timidin és ezáltal DNS, RNS képzésében, valamint a B12-vitamin-függő metionin előállításában, elősegítve sejtanyagcsere-, DNS-javítási és metilezési folyamatokat.
A folsavat a vékonybél baktériumai hozzák létre, és sajátos átszállítással (proton-coupled folate transport) kerül a kapuvisszérbe és a májba. A sejtekbe a folsavjelfogóhoz (FR – folate receptor) kapcsolódva kerül sejtesedéssel. A beltestecsben a protonpumpa csökkenti a pH-t, a folsav elválik a jelfogótól, kijut a sejtplazmába. Az FR a beltesteccsel visszajut a sejthártyához és újra kifejeződhet. Ez a folsav körfolyamata. Az FR-nek háromféle változatát (isoforms) ismerjük: FRα, FRβ, FRγ; szövetfajlagosak. AZ αFR, βFR a glikozil-foszfatidil-inozitolhoz kötött, a γFR vízoldékony fehérje, a nyiroksejtek választják el.
Leginkább az FRα tanulmányozott, a FOLR1 gén kódolja. Az ép sejteken általában nincs jelen, számos daganat – köztük a nem nyákos petefészekrákok is – azonban fokozottan fejezi ki, biztosítva a gyors burjánzásához szükséges DNS-keletkezést. Az FRα gátlása a ráksejtek felszínén, pl. ellenanyaggal, folsavhiányos sejtpusztuláshoz vezet.