ion ion töltéssel bíró molekula vagy atom. Benne a protonok és az elektronok nincsenek egyenlő arányban. Ha protonok vannak többletben, a töltés pozitív (cation, kation), ha az elektron több, negatív (anion). A pozitív töltésű iont pozionnak*, a negatív töltésűt negionnak* nevezhetjük. Az ion a molekulától és az atomtól tehát abban különbözik, hogy töltése van. A másik kettő töltéssemleges. (→atom, molekula) Az ionok lehetnek egyszeresen vagy többszörösen töltöttek, függően attól, hogy hány elektron szükséges a vegyértékhéj telítettségének (nyolcelektronos töltöttség) eléréséhez. Az egyszeresen töltöttek az egyértékű ionok, a többszörösen töltöttek a többértékű (kétértékű, háromértékű) ionok. A Cl például egyértékű, az Mg kétértékű.

Az ionokat a vegyjelük mellett, jobb felső kitevőbe írt + (pozionok), illetve - jellel (negionok) jelöljük (Na+, Cl-). A többszörös töltöttséget a +, - jel elé írt számmal fejezzük ki, pl. Mg2+, PO43+, NH4+.

A pozionok leginkább azokból az elemekből keletkeznek, amelyek vegyértékhéjában kevés elektron van (ezek a fémek). Ezek ugyanis előszeretettel adják le az elektronjaikat, hogy a vegyértékhéj alatti héj legyen a vegyértékhéj, amelyben nyolc elektron van (s2p6). Így lesz a szerkezetük állékony. Pl. Na (1s22s22p63s1) és Na+ (1s22s22p6) + e-. A pozionok nevét az -ion utótaggal fejezzük ki, pl. nátriumion, magnéziumion stb.

A negionok az elektront szívesen felvevő elemekből keletkeznek, azokból, amelyeknek csak egy-két vegyértékelektron hiányzik az elektronhéj telítettségének (s2p6) eléréséhez (nem fémes elemek). Az elektron felvételével negatív ionokká válnak. Pl. F (1s22s22p5) + e- és F- (1s22s22p6). Ez a folyamat energiafelszabadulással jár; állékony elem keletkezik. A neginok nevét az -id és az -át végződéssel adjuk meg, pl. Cl- klorid, F- fluorid; SO42- szulfát, NH4+ ammóniumion.

Előfordul, hogy valamely molekulában pozitív és negatív töltésű atomcsoport is van. Ezek az →ikerionok.