jelfogó receptor a jelzést szállító molekulát, a jelvivőt fogadó sejtfehérje. Egy jelfogó egynél több jelvivőt is kapcsolhat, rendszerint különböző helyen. A jelfogónak a jelvivőt kapcsoló helye a kötődéshely*. A kötődéshely legtöbbször felszíni bemélyedés, „zseb” (pocket), amely az aminosavsor gombolyodásakor alakul ki, gyakran nem a felszínt alkotó aminosavak hozzák létre. Sok jelfogónak térszabályozó kötődéshelye* is van. A jelfogók általában tevőtlen állapotban vannak, a jelvivővel kötődve válnak tevékennyé. Ez bekövetkezhet foszforilezés, térhelyzetváltozás stb. miatt. (→jelvivő–jelfogó kapcsolódás)
Azt a helyet, ahol a jelvivő kötődik a jelfogóhoz, jelviteli kötőhelynek* nevezzük. Ennek alapján megkülönböztetünk:
▪ Sejtbeli jelfogókat (intracellular receptors), amelyek legtöbbször a sejtplazmában (pl. hormonjelfogók), ritkábban a sejtmagban vannak. (→magjelfogók, sejtplazmai jelfogók)
▪ Sejtfelszíni jelfogókat (transmembrane receptors), amelyek a sejthártyán helyezkednek el. Három részét különböztetjük meg: a sejt külső felszínén lévőt (sejten kívüli), a sejthártyabelit (sejthártyai) és a hártyán belüli (sejtbeli) részt. Nem mindegyik jelfogó esetében van meg mind a három rész. Vannak a sejthártyában állandóan jelenlévők, többségük azonban a szükség szerint fejeződik ki. Sok fajtájuk ismert, ezek csoportokba sorolhatók:
▪ G-fehérjével kapcsolódó jelfogók. (→G-fehérjék)
▪ Ioncsatorna-jelfogók (→ioncsatorna)
▪ Enzimműködésű jelfogók. (→jelfogó tirozin-kináz, jelfogó szerin-treonin-kináz [például a TGFβ-jelfogók], jelfogó tirozin-foszfatáz, jelfogó guanilát-cikláz)
▪ Fehérje-kinázzal kapcsolódó jelfogók. (→citokinjelfogók)
▪ Egyéb sejthártyában található jelfogók. (→NOTCH-jelfogó, tapadómolekulák, fehérjebontáshoz kapcsolt jelfogók, enyészetjelfogók stb.)
Annak a jelfogónak, amelynek a jelvivője még nem ismert, árva jelfogó* (orphan receptor) a neve. Ha a jelvivő ismertté válik, a jelfogót a nemzetközi irodalom adopted orphannak nevezi (árvátlanodott jelfogó*).
társjelfogó co-receptor a jelzést közvetlenül nem szabályozó olyan sejtfelszíni fehérje, amelyik kapcsolódik a jelvivővel, és közvetve befolyásolja a jelközvetítést, nincs sarkalló tevékenysége. Pl. a B-sejt jelfogójához kapcsolódó CD3 jelvivő nemcsak kiváltja a jelátvitelt, de kapcsolhatja a CD21 sejtfelszíni fehérjét (társjelfogót) is, amely befolyásolja a B-sejt jelfogójának tevékenységét; közvetlenül nem vesz részt a jelátvitelben.