lépműködés sokrétű tevékenység: feladata eltávolítani az elöregedett vörösvértesteket, vérlemezkéket, és elpusztítani a vérben keringő kórokozókat. Részt vesz a vasanyagcserében. Feladata még a vérlemezkék és a vér tárolása: a vérlemezkék egyharmada a lépben raktározódik, a vértérfogat 5%-a, a vörösvértestek ~25%-a van benne. Alapvető tevékenysége továbbá az immunfolyamatokban való részvétel (a lép másodlagos immunszerv), a fertőzések kivédése. A fehér lépbél az immunválasz helye. Az magzati lép és máj képezi vörösvértesteket; a 12–28. héten a csontvelő megjelenéséig a lép a legjelentősebb vérképző.
• Az elöregedett, károsodott vérelemek a lépkötegekben szűrődnek ki. A hüvelyes hajszálerekből a vér lépkötegekbe folyik, ahonnan a vérsejtek és a plazma a lépöblök falát alkotó dongasejtek közötti hézagokon hatolnak be újra a keringésbe, de csak a kellőképpen mozgékony vérelemek jutnak át. Az elöregedett vörösvértestek, károsodott vérelemek már nem tudnak átvergődni – nem elég mozgékonyak –, bent rekednek a sejtes állományban, ahol a nagyfalósejtek felfalják őket.
▪ A lép nagyfalósejtjei nemcsak bontják az elöregedett vörösvértesteket, de képesek raktározni a vasat, és szükség szerint ferritin formájában visszajutatni a vérbe újrafelhasználásra. Így vesznek részt a vasanyagcserében.
▪ Bizonyos betegségekben, pl. súlyos β-thalassaemiában, a csontvelőn kívüli vérképzés is beindul a vérsejtoldódás ellensúlyozására. Ebben a lép is jelentősen részt vesz.
▪ A fertőzések leküzdésében kétféleképpen vesz részt: a vérnek a falósejtek általi szűrésével és antigénfedő ellenanyagok képzésével. A nagyfalósejtek szűrik a lépkötegekbe kerülő vért, és bekebelezik a benne lévő kórokozókat. Az immunsejtek és a vérbeli antigének a hajszálerekből a szegélysávba jutnak. Az antigéneket az antigénbemutató sejtek veszik fel és tárják a T-sejtek elé. A serkentett T-sejtek a nyiroktüszők B-sejtjeit tevősítik ellenanyagok képzésére. Ezek az ellenanyagok fedik be az antigéneket, hogy a falósejtek felismerjék és elpusztítsák őket. Bizonyos Gram-pozitív baktériumok poliszacharid-antigénjeihez a szegélyövezet B-sejtjei (MZ-B-sejtek) kötődnek, mivel csak ezek képesek felismerni az ilyen antigéneket.
▪ Szerepe van a lépnek még a vérsejtek, különösen a vérlemezkék pótlásában: szükség szerint mozgósítja a benne lévő vörösvértestek és vérlemezkék tömegét.