ösztrogéntöbblet az ellensúlyozatlan ösztrogénhatás és az összösztrogénhatás fogalmának közös elnevezése.

ellensúlyozatlan ösztrogénhatás unopposed estrogen az ösztrogén–progeszteron arány eltolódása az ösztrogén javára. A megfelelő ösztrogén–progeszteron arány a női nemi szervek szabályos működésének letéteményese; eltolódása zavart kelt. Három formáját különböztetjük meg:

▪ Rövid idejű erős ösztrogénhatás. Veszteglőtüsző következménye. A többé-kevésbé szabályosan érett tüsző (Graaf-tüsző) nem reped meg, tovább növekszik (veszteglőtüsző, persistent follicle), és bőséggel képez ösztrogént. Ennek hatására, viszonylag rövid idő alatt a méhnyálkahártya gyorsan nő, jelentősen megvastagszik, túlteng (endometrial hyperplasia).

▪ Tartós gyenge ösztrogénhatás. A tüszőérés zavarának következménye. A tüszők nem érnek meg teljesen, idő előtt visszafejlődnek, ezért nem keletkezik sárgatest. Ilyenkor egyszerre több tüsző érhet különböző mértékben, vagy egyik érését, pusztulását egy másik érése, majd sorvadása követi, és ezek legkülönbözőbb változatai fordulhatnak elő. A tüszők nem termelnek egyszerre sok ösztrogént, sőt kevesebbet, mint a szabályosan érők, de mivel az elváltozás hetekig, hónapokig, sőt éveken keresztül is tarthat, az ösztrogénhatás összeadódik a méhnyálkahártyában.

▪ Kimerült petefészeki ösztrogénhatás*. A változókorban a vérzés megszűnése a petefészkek kimerülésének a következménye: megszűnik a tüszőérés, a tüszőrepedés, a sárgatest képződése. A petefészkek ösztrogénképzése azonban nem áll le; kevés ösztrogén az érésnek induló, de gyorsan elsorvadó tüszőkben még évekig képződhet, többé-kevésbé folyamatosan. Ennek hatására a méhnyálkahártya valamelyest burjánzik, rendszerint szabálytalanná válik. A csekély mértékben növekvő méhnyálkahártya fenntartására elegendő a képződő ösztrogén, és mert lényeges ösztrogéningadozások sincsenek, a méhnyálkahártya nem válik le, nem keletkezik vérzés. A tüszőállomány teljes kimerülésével az ösztrogénképződés is megszűnik, és a méhnyálkahártya visszafejlődik, elsorvad.

összösztrogénhatás (élethossznyi ösztrogénhatás) lifetime estrogen exposure a nő élete folyamán képződött, méhnyálkahártyát érő összes ösztrogénhatás. A hóvérzérzések* számával és az állapotossággal függ össze. A korai serdüléssel és/vagy késői vérzéselmaradással többször van havibaj, összességében sok ösztrogén hat a méhnyálkahártyára. A várandósság alatt nincs méhnyálkahártya, ezért a szülések számával lényegesen kevesebb a méhnyálkahártyát érő összes ösztrogénhatás.