PAX ( paired bo x) fehérjék Pax proteins a PAX gének által képzett átírásfehérjék. Kilencféle (PAX1–9) ismert; mindegyiknek az N-végén törzsökös elsődleges DNS-kötő gomoly, a párdoboz gomoly* (paired box domain) van, amely 128 aminosav-maradékból áll. Még kétféle gomolyuk ismert: a második DNS-kötő gomoly, a párszerű hasondoboz gomoly* (pair-typed homeobox domain), a C-végen helyezkedik el. Hiányzik a PAX1-ben és a PAX9-ben, és csak részben van meg a PAX2, PAX5 és PAX8 fehérjében. A nyolcpeptides gomoly (octapeptide-coding domain) a másik kettő között található; nincs meg a PAX4-ben és a PAX6-ban. (→PAX gének) A PAX fehérjék bázissorfajlagosan kötődnek a DNS-hez, és serkentik vagy gátolják a génátírást. Meghatározók az ébrény és a szervek fejlődésében, tevékenységük szerteágazó.
PAX2 fehérje daganatgátló; a húgy-ivar szervek és a Müller-rendszer kialakulásában vesz részt. A méhnyálkahártyában folyamatosan kifejeződik.
PAX5 fehérje a BSAP (B cell-specific activator protein), a B-sejtek fejlődésében, korai elkülönülésében vesz részt. A B-sejtek a plazmasejtek kivételével képezik a PAX5 fehérjét, és kifejeződik a kóros B-sejteken is. Szöveti immunfestődéssel vizsgáljuk, Kifejeződése a nyiroktüszők köpenyi részében kifejezett, a csíraközpontban jóval visszafogottabb. Jellegzetesen festődik a hagyományos és a NLP Hodgkin-lymphomában; a Reed–Sternberg (RS) sejtekben csaknem egyforma a PAX5-festődés. A nagysejtes lymphomákban (anaplastic large cell lymphoma) (T-sejtes lymphomák) egyenetlen, ezért ez jól elkülöníthető a PAX5-festődéssel a Hodgkin-lymphomáktól.
PAX8 fehérje a női nemi szervek, a pajzsmirigy és a vesék kialakulásában működik közre. Fajlagosan a petefészek-, a pajzsmirigy- és a veserákokban fejeződik ki. Kifejezett a festődése a Hodgkin- és NLP Hodgkin-lymphomákban is.