RAS- ( Rat sarcoma) fehérje Ras protein (p21RAS) kis (21 kDa) GTPáz: vízhozzáadással bontja a GTP-t GDP-re és foszfátra. A RAS (GTPázok) nagycsaládot alkotnak, amelybe öt család tartozik: ARF, RAN, RAB, RAS, és RHO család. Négyfajta RAS van, a h- n- és kétfajta kRAS. Szerkezetük és működésük is hasonló. Ezeket a RAS-gének (hRAS, kRAS, nRAS) képezik. Képesek kötni GDP-t és GTP-t is, az előbbi a tétlen, a GTP-t hordozó a tevékeny formájuk. Ezek folyamatosan váltakoznak.
A tétlen RAS-fehérjék a sejtplazmában vannak; jelzésre (jelvivő–jelfogó kapcsolódás) kapcsolófehérje (GRB2, CRK) köti a jelfogó foszfotirozinjához, ahol cserélőfehérje segítségével kötnek GTP-t, válnak tevékennyé. A cserélőfehérje lehasítja a GDP-t a RAS-ról, helyére a sejtplazmában nagyobb töménységben lévő GTP kötődik.
A RAS-fehérjék gyenge GTPáz hatásuak, ezért GTPáz hatását fokozó fehérjék (GAP [GTPáz aktivátor protein]) segítségével működnek: a célfehérjéhez kapcsolódva foszforileznek. A RAS azáltal, hogy képes hasítani a GTP-t GDP-re, leállítja önmagát is. Részt vesznek a sejtburjánzást, sejtátalakulást, sejttúlélést szabályozó jelközvetítésekben. (→ARF, RAB, RAN, RHO)