törékenyhely fragile site olyan kromoszómahely, amelyikben könnyen keletkezik hiány vagy törés a DNS-kettőződés részleges gátlása miatt. Megkülönbeztetünk gyakori és ritka törékenyhelyeket.

kép▪ Gyakori törékenyhelyek minden DNS-en vannak, ez a DNS sajátsága. Ezek olyan törzsökös bázissorok, amelyekben könnyen keletkezik törés vagy hiány DNS-kettőződési ártmány (replication stress) hatására. Oka elsősorban a bázissort körülvevő kromatin nem megfelelő átalakulása. Ha nincs ártmány, a kettőződés ezeken a helyeken is szabályosan végbemegy; a DNS-helikázok, a topoizomeráz-1 és -2, valamint a FANCD2 vigyázzák. Ezek a helyek jellemzően későn másolódnak az S-szakaszban. Feltételezik, hogy szerepük van a testvérkromatidok cseréjében. Válzataik lehetnek azonosak és különbözők is, ez az egyedségben nem nyilvánul meg.

Gyakori törékenyhelyek pl. azok az ismétletek (főleg az AT-gazdag ismétletek), amelyekben megváltozhat a DNS gerincének szerkezete (szerkezetmódosító ismétletek). (→ismétletbővülés) A gerincváltozás ugyanis megállítja a kettőződési szálágazást. Az ábrán gerinckereszteződés látható a DNS-ben. Amikor a szálágazás eléri a kereszteződést, nem képes tovább haladni, megakad a kettőződés. Törékenyhely azonban előfordul a gének területén és a miRNS-ek kötődési helyein is. (→DNS-kettőződés)

Tanulmányozásuk nehéz, mert a gyakori törékenyhelyek csak a keletkezett kromoszómahiány vagy -törés alapján azonosíthatók, a bázissorok vizsgálatával nem. Több mint 120 gyakori törékenyhelyet ismerünk. Kromoszómahiba leggyakrabban a FRA3b (fragile site) és a FRA16d helyen keletkezik. (→FRA3b, FRA16d) Ennek szerepet tulajdonítanak a rák kialakulásában, pl. gyakori a FRA3d hiánya emésztőszervi, emlő, vese és tüdőrákban. Ezen a helyen van a daganatgátló FHIT gén; kiesése genetikai ingatagságot okoz.

▪ Ritka törékenyhelyek. Megállapodás szerint azok, amelyek a népesség <5%-ában fordulnak elő; ~30 féle ismert, a Mendel-szabályok szerint öröklődnek. Csorbáikból bizonyos sejtekben kromoszómahiányok/-törések keletkeznek, ezek megnyilvánulnak az egyedségben, betegségeket okozhatnak.

Megkülönböztetnek folátérzékeny és nem folátérzékeny ritka törékenyhelyeket. A folátérzékenyeket CCG/CGG hármas ismétletek jellemzik. A nem folátérzékenyek az AT-gazdag kis ismétletek környékén vannak. Az igen sok ismétletet tartalmazó ritka törékenyhelyeket a DNS Achilles-sarkának nevezik: sok osztódási kromoszómában keletkezik hiány és törés.

A leginkább tanulmányozott a FRAXA és FRAXE törékenyhely. (→FRAXA, FRAXE)