vérlemezke thrombocyte, platelet, blood disk (thrombocyta) sejttöredék, a csontvelő-óriássejtből (megakaryocyte) válik le, és kerül a keringésbe, szokásosan csoportosulva. ,

A vérlemezke 2–4 µm nagyságú, lencse alakú korong, magja, DNS-e nincs, de enzimei és energiatermecsei vannak, ~300 biológiailag hatásos molekulát tárol; többségük nem a vérlemezkében képződik, hanem a csontvelő-óriássejtből vagy sejtbejutással kerül beléjük. A sejtplazmájuk széli része áttetsző, benne mikrocsövecske-kötegek és aktint, miozint tartalmazó mikrofonalak láthatók. Az utóbbiak serkentésre bővében képződnek; és összehúzódnak, elősegítve a molekulák kilökődését. A sejtplazmájuk belső részét szemcsetömeg képezi; hártyával határolt különböző molekulákat tartalmazó, háromféle szemcse (α-, δ-, λ-szemcse) sokasága. Az α-szemcse tárolja a véralvadási molekulákat (fibrinogént, PDGF, plazminogén, fibronektin, von Wilebrand-faktor, trombospondin, IV-es vérlemezkefaktor), amelyek szükségesek a vérlemezkék összetapadásához, a sebgyógyuláshoz; a δ-szemcsékben szerotonin, hisztamin, ADP, ATP található, a λ-szemcse pedig vízzel bontó enzimeket tárol.

A vérlemezkék többsége a vérben kering (élettani mennyiségük 150–400 ezer /μl, élettartamuk 7–10 nap), a maradék a lépben tárolódik. A lépben, májban bomlanak.

óriás vérlemezke giant thrombocyte kórosan megnagyobbodott vérlemezke. Hártyájában nincs glikoprotein-Ib, ezért nem képes kötni a von Wilebrand-faktort, amely szükséges a vérlemezkének a belhártya alatti érfelszínhez való tapadásához. (→Bernard–Soulier-tünetcsoport)

szürke vérlemezke gray thrombocyte α-szemcse-hiányos vérlemezke. Színe ezért szürke Wright-festéssel. Véralvadási zavart okoz.

szürkevérlemezke-kór* gray platelet syndrome igen ritka örökletes vérzészavar. A szürke vérlemezkák jelenléte, súlyos vérlemezkehiány, myelofibrosis és lépmegnagyobbodás jellemzi. A NBEAL2 gén hibájából keletkezik, testi kromoszómás lappangó öröklődésű.