zsírszöveti mutatók a zsírszövet mennyiségének és eloszlásának a mértékei az orvosi gyakorlatban.

Testsúly. Voltaképpen testtömeg, amelyek szokványos mérleggel mérünk, és kg-ban fejezünk ki. A testsúlymérés legmegfelelőbb módja, ha reggel, étkezés előtt, vizelés és lehetőleg székelés után mérjük; legfeljebb a fehérnemű viselése megengedett. Lényeges, hogy összehasonlításoknál ugyanolyan körülmények között végezzük a mérést. A mérés körülményeitől függően 1-2 kg. eltérés is előfordulhat, de ennek nincs komoly gyakorlati jelentősége. A tudományos felméréseknél lényeges az előírásos mérés betartása.

Testfelszín. A testfelszínt a testsúly és a testmagasság alapján, testfelszínt számítókkal egyszerűen megállapíthatjuk. Olyankor határozzuk meg, amikor valamely gyógyszer, leginkább sejtmérgező szereke, adagolása a testfelszínre számított.

Testtömegmutató. (body mass index, BMI) a leginkább használt pontos mutató; a testsly és a testmagasság aránya. Egyenlő a testsúly kg / testmagasság méterben mért négyzete hányadosával. Mértékeit a World Health Organization BMI Classification szerint értékeljük:

Élettani érték: 18,5–24,9 kg/m2

Enyhe elhízás (túlsúly, overweight): 25–29,9 kg/m2

Közepes elhízás (kövérség, obese) 30–39,9 kg/m2

I-es fokozat: 30–34,9 kg/m2

II-es fokozat: 35–39,9 kg/m2

Jelentős elhízás (beteges elhízás, morbid obese): >40 kg/m2

Soványság (underweight) <18.5 kg/m2

Súlyosan sovány <16 kg/m2

Mérsékelten sovány 16–16,99 kg/m2

Enyhén sovány 17–18,49 kg/m2

A testömegmutató (BMI) fajlagossága nagy: a nagyobb értékek jól jelzik az elhízást; a módszer érzékenysége viszont kicsi: az élettani értékűek között is vannak olyanok, akiknél a zsírszövet felszaporodott. Ezért is tartják lényegesnek a zsírmennyiség elosztódásának a meghatározását is.

Derékkörfogat az alsó borda és a csípőcsont közötti távolság közepén mért testkörfogat. Élettani érték nőkben 80 cm alatt van, férfiakban <94 cm. Fokozott az elhízással összefüggő betegségek kockázata, a derékkörfogat nőkben 88, férfiakban 102 cm-nél nagyobb.

A derékkörfogat elsősorban a zsigeri zsírszövet mutatója, jóllehet utal a bőralatti zsírszövet mennyiségére is, és összhangban van a testömegmutatóval (BMI-vel): a kétféle mérési mutatóval kielégítően megállapítható a tevékeny zsírszövet mennyisége. A derékkörfogat mérése kivált olyan betegekben kívánatos, akiknek a BMI-értékei az élettani tartományban vannak.

Derékkörfogat–testmagasság arány a zsírelosztódás meglelő tájékoztatója. Emelkedett értékek főleg az anyagcsere-betegségekkel társulnak.

Csípőkörfogat a fenék legszélesebb pontján mért testkörfogat.

Derék–csípő arány (waist-to-hip ratio, WHR) a derékkörfogat és a csípőkörfogat hányadosa.

Élettani érték: <0,7

Enyhe hízás: 0,7–0,8

Kövérség: >0,8