DROSHA a ribonukleáz-3 enzim (RNáz-3), amely kétszálú RNS-fajlagos fehérje, a kétszálú RNS-t hasítja, az egyszálúhoz nem tud kapcsolódni. Az elsődleges miRNS-nek az elő-miRNS-sé alakítását végzi a sejtmagban. A ribonukleáz-nagycsalád második osztályának (ribonukleáz-3) tagja: két ribonukleáz-3 és a 3’-végen egy dsRBD (double strand ribonuclease binding) gomolya van. A DROSHA gén kódolja, amely az 5-ös kromoszóma rövid karján található (5p13.3).

A DROSHA a DGCR8 (PASHA) fehérjével társulva kettőst hoz létre (DROSHA-együttes); ennek tagjaként hasítja a pri-miRNS szárhurkos szerkezetét, kialakítva a pre-miRNS-t, amely aztán a sejtplazmába szállítódik. A DROSHA rendellenessége miRNS-zavart okoz, amelynek számos rákfolyamatban jelentős szerepe van. (→DGCR8, DICER1, ribonukleáz nagycsalád)

DROSHA-együttes (DROSHA microprocessor complex) a DROSHA és a DGCR8 fehérje által kialakított, ~600 kDa nagyságú együttes a sejtmagban. A DGCR8 kapcsolódik a kétszálú RNS-hez, a DROSHA pedig kivágja azt. A pri-miRNS-nek pre-miRNS-sé alakítása a feladata. Az együttes az elsődleges, vagyis a pri-miRNS-t rögtön kapcsolja, és kivágja a szárhurkokat (~25 nukleotid) átlagosan 10 nukleotid hosszú véggel. Így keletkezik a pre-miRNS. Egyes sejtekben más fehérjék, pl. DEAD box RNA helicases, heterogeneous nuclear ribonucleoproteins is kapcsolódnak hozzá.