klinikai vizsgálat, tanulmány clinical trial, study tudományos kutatások végzése egyes betegek bevonásával. Más vizsgálati alanyok (pl. egészséges személyek) is részt vehetnek a vizsgálatban. Több különböző szakasza (phase) van; ezeket 0-s (phase 0), első v. 1. (phase 1), második v. 2. (phase 2), harmadik v. 3. (phase 3) és negyedik v. 4. (phase 4) szakaszú vizsgálatnak nevezzük.
egykarú vizsgálat one arm study csak a betegek csoportja (kezelt/vizsgált csoport) van. Más néven: nem ellenőrzéses vizsgálat (non-controlled study).
ellenőrzéses vizsgálat controlled trial/study a vizsgálati alanyok két csoportot képeznek, ezek adatait veti össze. Az egyik a vizsgált, a másik az ellenőrző csoport. Az utóbbi sokféle lehet, pl. egészséges, vagy nem kezelt, vagy más kezelést kapó vizsgálati alanyokból álló. Az adatokat tehát csoportok szerint elemzi.
▪ esetellenőrző vizsgálat (case-control study) kétféle egyedet vizsgál: a bizonyos betegségben szenvedőt, és akiben nincs az a betegség – ez az összehasonlító személy. Minden egyes személynél (esetnél) megvizsgálja a kockázati tényezőket, és ezeket összegzi a betegeknél és külön a nem betegeknél, majd a kettőt összeveti.
▪ hatékonyság-összehasonlító vizsgálat kétféle kezelés hatékonyságát hasonlítja össze számmutatókkal értékelve.
- egyforma hatásosság bizonyítása vizsgálat: két kezelési módszer összehasonlítása annak igazolására, hogy nincs lényeges különbség a hatékonyságukban. Azt, hogy kétféle kezelés teljesen egyformán hatásos, nem lehet számmutatókkal bizonyítani.
- hatóanyag-ellenőrzéses vizsgálat: mindkét csoport tagjai gyógyszer kapnak, nem csak az egyikbe tartozók
- hatásos kezelési összehasonlítás active control trial mindkét csoportba tartozók hatásos kezelésben részesülnek.
- jobb kezelés bizonyító vizsgálat superiority trial kétféle kezelés olyan összehasonlítása, amelynek célja bizonyítani, hogy az egyik számmutatóan is hatásosabb.
- nem rosszabb kezelés bizonyító vizsgálat non-inferiority trial kísérletes és szabványkezelésű csoportokat vet össze. Célja annak bizonyítása, hogy a kísérleti kezelés nem kevésbé hatásos, mint a szabványkezelés.
▪ illesztett ellenőrzéses vizsgálat (matched control study) esetellenőrzéses vizsgálat: minden egyes személyhez választanak hozzáillő (például azonos korú, nemű stb.) személyt (ellenőrző); ezek alapján állítják össze a csoportokat. A kétféle – a vizsgált és az ellenőrző – csoport tagjai messzemenően egyeznek. A társhatások kiküszöbölése miatt lényeges.
▪ keresztezett vizsgálat (crossover study) két csoport van: először az egyik kapja a kezelést és a másik az ellenőrző csoport, majd ún. kimosási (wash-out) szünet után fordítva: most a korábban nem kezelt csoport tagjai kapnak kezelést és a másik az ellenőrző csoport.
▪ megelőző vizsgálatokkal való összehasonlítás (historical control study) a vizsgált csoport eredményeit régebben vizsgált csoport eredményeivel hasonlítják össze. A kétféle csoport összetételében lényeges különbségek lehetnek.
▪ önellenőrzéses vizsgálat ugyanazok a személyek szolgálnak ellenőrző csoportként is, például magas vérnyomásúak a kezelés előtt és a kezelés alatt. A kezelés előtti és utáni adatok összevetése.
▪ véletlen besorolásos vizsgálat (randomised study/trial, randomised controlled trial; RCT) a controlled (ellenőrzéses) jelző felesleges, mert a tanulmány lényegéből adódik, hogy van ellenőrző csoport.
- álgyógyszer-ellenőrzéses vizsgálat placebo controlled trial a betegek egyik csoportja a vizsgálandó gyógyszert kapja, a másik álgyógyszert (placebo) (→álgyógyszer).
- nyílt jelölésű vizsgálat open (label) study a beteg és az orvos is ismeri a kezelést.
- párhuzamos ellenőrzéses vizsgálat parallel controlled trial ellentéte a keresztezett vizsgálatnak. Egyszerre vizsgálnak két csoportba tartozó személyeket; az egyik csoport csak A, a másik csak B kezelést kap véletlenbeválasztás szerint.
- vak vizsgálat blind (label) study csak az orvos tudja, hogy ki kapja a valódi kezelést.
- kettős vak vizsgálat double blind (label) study sem az orvos, sem a beteg nem tudja, hogy ki kapja a kezelést.
- kettős vak, kettős álgyógyszeres vizsgálat double blind double dummy (label) study ugyanazt a gyógyszert különböző kiszerelésben adó, megkülönböztethetetlen álgyógyszeres készítménnyel összevetett kettős vak vizsgálat. Pl. az egyik csoport a hatóanyagot tartalmazó vagy az azonos küllemű álgyógyszeres tablettát, a másik csoport pedig hatóanyagot tartalmazó infúziót vagy az álgyógyszeres infúziót kapja kettős vak elrendezésben.
előretekintő vizsgálat prospecive study/trial a személyeket az érkezésükkor (például amikor kezdik a kezelést) választják be a vizsgálandók közé. A véletlenbeválasztásos vizsgálatok mind előretekintő tanulmányok.
elővizsgálat pilot study kevés esetes, egyszerű vizsgálat annak eldöntésére, hogy érdemes-e a vizsgálatot kiterjeszteni.
követéses vizsgálat follow-up study (longitudinal study) valamely vizsgálatcsoportba tartozó személyek folyamatos megfigyelése, időről időre való ellenőrzése.
visszatekintő vizsgálat retrospective study/trial a már kezelt betegeket tanulmányozza visszamenőleg.