peroxid peroxide bármely peroxid kötést (O–O) tartalmazó molekula, pl. hidrogénperoxid (H–O–O–H).
Találatok címszavakban (2 szócikk):
hidrogén-peroxid hydrogen peroxide gyenge sav, erős elektronelvonó; szerepe van a szabadgyökök keletkezésében. Képlete: H2O2. A víznél sűrűbb, halványkék, oldatban szagtalan, színtelen és keserű ízű, párolog (párolgása a szemeket ingerli). Fertőtlenítő hatású, az orvosi gyakorlatban pl. a sebek fertőtlenítésére használjuk.
peroxidáz peroxidase az oxidoreduktázok osztályába tartozó enzim. Kétféle folyamatban vesz részt:
▪ Szerves vagy szervetlen vegyületekből elektront (általában kettőt) a H2O2 (hidrogénperoxid) felhasználásával von el; a hidrogénperoxidból víz keletkezik. Alapképlet:
AH2 + H2O2 → 2 H2O +A (AH2 az elektronvesztő, elektront átadó; A a két elektront vesztett molekula).
▪ Hidrogénperoxidot vízzé vagy más hidroperoxiddá (alkohol) alakító enzim. Sajátosan elősegíti a hidrogénperoxid és a halogének egyesülését, ebből sejtmérgező savak keletkeznek, amelyeknek szerepük van a daganatsejtek és a mikrobák pusztításában. (→elektronelvonás, elektronátadás, peroxid)
Részleges egyezések (1 szócikk):
SOD (szuperoxid-diszmutáz) az egyetlen enzim, amelyik a szuperoxid-anion szabadgyököt képes oxigénné és hidrogénperoxiddá alakítani, ezért a sejtek szabadgyökök elleni védekezésében alapvető jelentőségű. Háromféle (SOD1, SOD2, SOD3) testvérmásban fordul elő. A SOD1 megtalálható a sejtplazmában, továbbá a sejtmagban és az energiatermecs hártyaközi terében. A SOD2 az energiatermecs alapállományában, míg a SOD3 túlnyomórészt a sejten kívül van. A SOD képzésének gyógyszeres serkentése lényeges az elektronártmány elleni védekezésben.