töltésállapot polarization (polarizáció) 1. Részecskékben két atommag körüli elektronok eloszlása. 2. A sejtekben az töltéses atomok eloszlása.

A töltésállapot lehet egyenletes és egyenetlen eloszlású. Az egyenletes töltéseloszlású atom/molekula semleges (apolar, apoláris) töltésű. Az egyenetlen töltéseloszlású atom/molekula negatív (-) vagy pozitív (+) töltésű. A negatív vagy pozítív atomot/molekulát ionnak nevezzük. (→ion)

Megkülönböztetünk részpozitív és résznegatív töltésállapotot is. Ez az elektonkötésekben résztvevő elektronokpár egyik atomtörzs irányába való eltolódásából jön létre. (→elektronkötés) Azért részpozitív és résznegatív, mert a töltésállapot kisebb, mint az, amely az ion létrejöttéhez szükséges. A részpozitív töltést δ+, a résznegatív töltést δ- formával jelöljük.

Kétsarkú töltésállapot (dipole moment, dipólusmomentu) olyan töltésállapot, amelyben a részpozitív és a résznegatív töltések súlypontja nem esik egybe. Két különböző elektronegativitású atom között jön létre a kötő elektronpár eltolódása miatt. (→elektronkötés)

A molekula résztöltöttsége jelentősen megváltoztatja a fizikai tulajdonságait és a vegyülőképességét. Az ellentétes töltésállapotú molekulák vonzzák egymást.

Nyugalmi töltésállapot a biológiában a sejtek ingermentes helyzetének töltésállapota. (→idegsejt)

Töltéscsökkenés* (depolarization, depolarizáció) a töltöttség mérséklése, megszüntetése. A biológiában a sejt környezetéhez viszonyított negatív töltésének csökkenése.

Töltésfokozódás* (hyperpolarization, hiperpolarizáció) a töltöttség mértékének növekedése; a sejt negatív töltésének fokozása.

Töltésvisszaállás* (repolarization, repolarizáció) az eredeti töltésállapot helyreállítása.

Találatok címszavakban (1 szócikk):

részleges negativitás/pozitivitás/töltésállapot (→elektronegativitás)

Részleges egyezések (1 szócikk):

polarization (polarizáció)töltésállapot