olvasáskeret* reading frame, RF a leolvasandó bázishármasok helye a DNS-ben vagy az mRNS-ben. Kétféle van:

▪ Az átírási olvasáskeret; a DNS olvasáskerete, egy-egy aminosavat kódoló bázishármasainak olyan sorozata, amely egy RNS-t kódol. Indító bézishármassal kezdődik és záróval fejeződik be. A kódoló bázishármasokat a DNS-en a DNS-függő RNS-polimeráz olvassa le. Kizárólag bázishármasokat foglal magában; ami köztük van, például köztes, ismétletek stb., azt nem.

képA bázishármasok rendeződését, vagyis hogy miként alakulnak a hármasok, a leolvasást kezdő bázishármas határozza meg, pontosabban az, hogy annak melyik bázisával kezdődik a leolvasás. Például az AGG TGA kezdetű szakasz indulhat az első hármas (AGG) bármely tagjától: az A-tól (AGG TGA), az első G-től (A GGT GA…), vagy a második G-től (AG GTG A…) – így háromféle olvasáskeret jön létre: AGT-vel (kékkel jelölve), GGT-vel (pirossal jelölve) és GTG-vel (zölddel jelölve) kezdődő. A további bázisok ennek megfelelően másként rendeződnek hármasokba, más-más fehérje képződik.

Ha az átírási olvasáskeretben egy nukleotid elvész, hozzáadódik vagy cserélődik, megváltozhat az olvasáskeret. Ezt nevezzük olvasáskeret-eltolódásnak (frameshift)

Nyílt olvasáskeret (open reading frame, ORF) a kezdőhármastól a záróhármasig minden, amin az RNS-polimeráz áthalad. Másként: az inditó bázishármassal kezdve és a záró bázishármassal bezárva minden egyes bázis, tehát azok is, amelyek nem alkotják a kódoló bázishármasokat. A nyílt olvasáskeretek az olvasáskeretek felismerésében lényegesek.

▪ Átfordítási olvasáskeret. Ebben a tRNS kapcsolódik a hírvívő mRNS-en lévő kerethez, és olvassa le szintén bázishármasok alapján. Az így kiválasztott aminosavakat a ribotestecs rendezi, és alakítja peptiddé. (→átfordítás, mRNS, ribotestecs, tRNS)