nyirokerek lymphatic vessels a szövetközi folyadékot szállító érrendszer. A szövetközökben vakon végződő parányi erecskékkel, a nyirokhajszálerekkel kezdődik. Nyirokhajszálerek a szervezet csaknem minden részén vannak; nincsenek a csontvelőben, a központi idegrendszerben, és azokban a szövetekben, amelyekben nincsenek vérerek, pl. a bőrfelhámban.
A nyirokhajszálerek érhámmal hézagosan bélelt szövetközi rések. Az érhámot kívülről kötőszöveti sejtek rögzítik, nyitva tartva a réseket. Alaphártyájuk jószerivel nincs, és érsejtek sem veszik körül. Üregrendszerűk szabálytalan.
Bennékük gyarapodásával mind tágabbak lesznek, kialakulnak a kis nyirokerek. Ezeknek falában már vannak rugalmas rostok, néhány simaizomsejt is, kívül pedig kollagénrostok. Belül az érhámsejtek helyenként kettőződnek, egyirányú billentyűket (one-way valves) hoznak létre, biztosítva a folyadék egyirányú áramlását; akadályozzák a visszafolyást.
A nyirok végül a nagy nyirokerekbe (a mellkasi és a jobb oldali fő nyirokvezetékbe) szedődik össze, és folyik a véráramba. A nyirok áramlását a vázizmok összehúzódása, a légzőmozgások és az erek falában lévő simaizmok összehúzódásai biztosítják.