RISC RNA-induced silencing complex kis közbeavatkozó RNS-t (miRNS, siRNS vagy piRNS) és AGO
(argonauta) fehérjét tartalmazó képződmény az mRNS gátlására vagy lebontására.
Az miRNS-t tartalmazó RISC a miRISC, a siRNS-t hordozó a siRISK. és
a piRNS-t tartalmazó pedig a piRISC.
miRISC és siRISC hasonló kialakulású: a kétszálú miRNS vagy siRNS és AGO fehérje társulásával kezdődik; ebben a HSC70 és a HSP90 dajkafehérjék segédkeznek, a folyamat ATP-bontást igényel. A kétszálú kis RNS-ből és az AGO fehérjéből álló kettős az elő-RISC* (pre-RISC). Az emberi AGO fehérjék nem különböztetik meg az miRNS-t és az siRNS-t; mindkettő kötődhet mind a négy AGO fehérjéhez (AGO1–4). Az érett RISC két lépésben jön létre:
• Először az AGO fehérje N-gomolya szétválasztja a kis RNS két szálát, meghatározva a vezető- és a kísérőszálat. A választás nem véletlenszerű: általában az a szál lesz a vezetőszál, amelyiknek 5’-végi bázispárjai hőegyensúlyilag kevésbé rögzítettek. Ennek a foszfátcsoportja kötődik az 5’-nukleotidkötő zsebhez, aminek következtében az első bázispárok szétválnak. Az N-gomoly a vezetőszál 3’-végén indítja a kísérőszál elválasztását.
• A második lépésben az elválasztott kísérőszál kilökődik; a sejtplazma idegenként érzékeli, és lebontja. Az AGO fehérjét és a kis RNS vezetőszálát tartalmazó képződmény a RISC (egyéb elnevezései: single-stranded RISC, mature RISC, holo-RISC).
piRISC az egyszálú közbenső piRNS-nek (piRNA intermediate) a PIWI fehérjéhez adásával alakul ki. A társulásban dajkafehérjék (HSC70, HSP90) működnek közre, önmagától nem következik be. A közbenső piRNS és a PIWI fehérje kettős az elő-piRISC (pre-piRISC). A PIWI fehérje hasítja a köztes piRNS-t, kialakítva a piRISC-et.
A piRSC elsősorban a here Sertoli-sejtjeiben található. A piRNS a piRISC-ben irányítja a Piwi fehérjét, amely a kromatin metilezésével fékezi az ugrálatok (transposons) keletkezését, valamint hasítja a vele társult piRNS által felismert mRNS-t.
A RISC az mRNS-t gátolja: a vezetőszál ismeri fel a cél-mRNS-t, és bázispárosodással társul a sejtállományban és az energiatermecs (mitochondrion) külső hártyáján. Az AGO/PIWI fehérje gátolja, szokásosan hasítja az mRNS-t. Ez a szabályozás a sejtfolyamatok zömében érvényesül, ezért a RISC hibáiból sokféle betegség keletkezhet, rákos elfajulás is. (→argonauta-fehérjecsalád, HCP70, HSP90, miRNS, RNáz, siRNS)