ribonukleáz (RNáz) ribonuclease, RNase a ribonukleinsavakat (RNS-eket) hasító enzim (nukleáz). A RNázoknak fontos szerepe van a kódoló és a nem kódoló RNS-ek képződésében: az előalakokat hasítással bontják; részt vesznek számos RNS-folyamatban. (→RNS) Nagyon sokféle ismert.

ribonukleáz-nagycsalád ribonuclease superfamily a kétszálú RNS-ek fajlagos enzimei; kizárólag ezeket hasítják, az egyszálúakat nem. A nagycsalád enzimeit 3 osztályba sorolják:

▪ Az első osztályba tartozók az egysejtűekben vannak, egy ribonukleáz-3 és egy dsRBD (double strand ribonuclease binding) gomolyuk van; az utóbbi köti az enzimet a kétszálú RNS-hez.

▪ A második osztályban lévőknek még egy ribonukleáz-3 gomolyuk is van.

▪ A harmadikba soroltakban a fentiek mellett egy PAZ (piwi-argonaute-zwille) gomoly is található. A ribonukleáz-3 gomolyok kettőst alkotva hatékonyak. A PAZ gomoly az elő-miRNS 3’-végi jellegzetes túlnyúlását ismeri fel.

A második, harmadik osztály enzimei az emberi sejtekben is jelen vannak. A nagycsalád enzimei különböző RNS-ek folyamataiban vesznek részt: meghatározók a miRNS, rRNS érésében, az mRNS lebontásában. (→DICER1, drosha, miRNS)

RNase, RNázribonukleáz