Találatok alcímszavakban (1 szócikk):

guanozin (G) guaninból és ribózból álló nukleozid (purin-nukleozid; guanin-N-nukleozid), foszfát hozzákapcsolódásával nukleotid keletkezik, amely a ribonukleinsav egyik összetevője. Számos jelzési folyamatban vesz részt; az idegsejtek védelmezője: káros hatásra azonnal jelzési folyamatokat indít. Könnyen foszforileződik. (→D-riboz, guanin, nukleozid)

guanozin-monofoszfát, GMP (guanilsav, 5′-guanidilsav,) egy foszfátcsoportot tartalmazó guanozin, a ribonukleinsav egyik nukleotidja. A guanin, a dezoxiribóz és foszfát kötődéséből dezoxiguanozin-monofoszfát (dGMP) keletkezik, ez a DNS alkotóeleme. (→DNS, RNS). A foszfát (PO4) észterkötéssel kapcsolódik a szénhidrát alkoholos hidroxilcsoportjához (OH–CH3), szokásosan az 5’-szénatomhoz – GMP néven mindig ezt értjük, a kötődés helyét nem jelöljük. Kötődhet azonban a szénhidrát 4’-, 3’- és 2’-szénatomához is, többféle azonmás keletkezhet – ezekben jelöljük a kötődés helyét. Ha egy foszfátcsoport két hidroxilcsoporttal kapcsolódik, gyűrűs szerkezet (cGMP) alakul ki. Szabályozza pirimidin-nukleotidok képződését.

képcGMP (cyclic GMP, gyűrűs GMP) jelköztes (intermediate messenger mediator), gerjeszti a cGMP-függő fehérjekináz-G-t (PKG, protein kinase G), guanilát-cikláz hatására keletkezik a GTP-ből a sejtplazmában. A foszfát észterkötéssel kapcsolódik a szénhidrát 3’- és 5’-szénatomához.

A jelmolekulák hatására emelkedik a sejtplazmában cGMP-szint. A cGMP gerjeszti a PKG-t. A PKG foszforilál sokféle fehérjét: többféle ioncsatorna- és ionszállító-fehérjéket stb.; nagy részükről még homályosak az ismereteink. Előfordul a plazma cGMP-szintjét csökkentő jelmolekula is (bizonyos fényérzékelő molekulák); hatása cGMP-foszfodiészterázon keresztül nyilvánul meg.

képguanozin-difoszfát, GDP pirofoszfátot (két foszfátcsoportot) tartalmazó guanozin; a második foszfát savanhidrid kötéssel kapcsolódik az elsőhöz, ez sok energiát igényel. A GTP-ből keletkezik defoszforilezéssel: aGTPáz enzim von el egy foszfátcsoportot. A mannózt szállítja a szénhidrátfehérjék kialakulásához, és részt vesz trikarboxilsav-ciklusban (Krebs-ciklus).

guanozin-trifoszfát, GTP a guanozin és három (α, β, γ) foszfát egyesüléséből jön létre. Főleg a fehérjék képződésében és a jelközvetítésekben szolgáltat energiát. Az energia a második és harmadik (β–γ) foszfátcsoport kötésében tárolódik, a harmadik foszfátcsoport GTPáz általi leválasztásával válik szabaddá.